http://medactive.com.pl/rehabilitacja-sportowa/ http://www.fizjo-forma.pl/lp/rehabilitacja-lubon

W przypadku niektórych kontuzji kolana leczenie rehabilitacyjne oraz ograniczenie aktywności fizycznej może nie przynieść żadnych rezultatów i konieczna może być operacja. Staw kolanowy może być uszkodzony na tyle, że może niezbędna być jego wymiana.

Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku postępującej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, nadmierne obciążanie stawu bądź urazy. Tego typu operacja nazywana jest endoprotezą stawu kolanowego.

Na czym polega ? Wymiana stawu kolanowego odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, zatem pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Zazwyczaj operacja trwa około dwóch godzin i na czas jej trwania dopływ krwi do kolana zostaje zatrzymany.

Najpierw chirurg odchyla na bok rzepkę i w ten sposób uzyskuje dobry dostęp do stawu kolanowego. W zależności od stopnia uszkodzenia stawu stosuje się trzy rodzaje protez.

schodołazy

Najpierw usuwane są elementy uszkodzone, a następnie przygotowuje się kość do prawidłowego umocowania protezy poprzez odpowiednie wiercenia w kości. Następnie wkłada się protezę próbną, dzięki której można sprawdzić, czy proteza zostanie umieszczona prawidłowo oraz umożliwi ruchomość stawu.

Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, umieszcza się w kolanie odpowiednią protezę i przymocowuje. Na koniec wprowadza się dreny, dzięki którym zgromadzona krew może zostać odprowadzona.

Następnie zszywa się kolano. Przez jakiś czas pacjent musi ograniczyć aktywność fizyczną i stopniowo zwiększać zakres ruchu w stawie poprzez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych.