merlo maszyny części zamienne przesyłki Allekurier

Sprawny akumulator gwarantuje rozruch silnika nawet zimą po kilku dniach stania auta na dworze. Zdarzają się jednak przypadki, że z dnia na dzień auto nie chce odpalić i jesteśmy skazani na pomoc innych kierowców. Gorzej jeśli nawet to nie pomaga uruchomić silnika.

Z tego powodu warto co jakiś czas sprawdzać kondycję akumulatora, dzięki czemu unikniemy niemiłej niespodzianki. Badanie kondycji akumulatora warto wykonywać przed nadejściem każdej zimy. Samodzielnie należy sprawdzać, jakie jest napięcie akumulatora po dłuższym postoju auta.

Należy dokonać oceny kondycji akumulatora poprzez obserwację spadku napięcia podczas kręcenia rozrusznikiem na zimno. Standardowo napięcie powinno wynosić około 12,5 V, jednakże należy pamiętać, że z czasem wydajność akumulatora będzie spadać. Jeśli wynosi ono mniej niż 10 V, a akumulator został naładowany, może okazać się, że nadszedł czas wymiany na nowy.

www.witoldsitarz.pl

Ponadto trzeba wiedzieć, że żywotność każdego akumulatora jest przewidziana na około 5 lat przy normalnej, codziennej jeździe. Warto także skontrolować, w jakim stanie czystości znajduje się alternator oraz rozrusznik. Jeśli znajdziemy na nich plamy z wyciekającego leju, mogą one ulec uszkodzeniu i również wpłynąć na kondycję akumulatora.

W przypadku, gdy nie mamy pewności, w jakim stanie znajduje się akumulator naszego samochodu, można wybrać się do serwisu samochodowego. Większość takich warsztatów posiada urządzenia, które mogą przetestować akumulator. Tester sprawdza, jak spada napięcie przy dużym obciążeniu.