sklep sklep Valvoline oleje silnikowe http://katalizatory-opolskie.pl/brzeg.html

Podstawą uruchomienia silnika samochodowego nie jest tylko przekręcenie kluczyka w stacyjce, ale również utrzymanie w dobrej kondycji akumulatora, który stanowi źródło prądu potrzebnego do włączenia silnika i innych urządzeń wykorzystujących energię elektryczną, takich jak na przykład radio. Ważną rolę w konstrukcji akumulatora odgrywają ogniwa. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z akumulatorem o napięciu 12 V czy 6 V występuje w nim inna liczba ogniw. W akumulatorze 12V znajduje się sześć ogniw, z kolei w 6V są trzy ogniwa.

atlas serwis maszyn

Trzeba wiedzieć, że każde z nich ma napięcie o mocy 2V i ułożone są one szeregowo. Z czego zbudowane jest ogniwo? Są to ułożone naprzemiennie płyty ujemne wykonane z ołowiu i dodatnie wykonane z tlenku ołowiu, pomiędzy którymi występuje separator, który nie przewodzi prądu. Płyty te są zalane roztworem kwasu siarkowego, który spełnia funkcję elektrolitu, czyli płynu, który przewodzi prąd. Pomiędzy tymi płytami oraz elektrolitem dochodzi do reakcji chemicznych, co sprawia, że ładunki elektryczne są przyjmowane lub oddawane na zewnątrz.

Najprościej mówiąc, to w ogniwach w akumulatorze przechowywane są zapasy energii elektrycznej. Ogniwa te mogą być kilkukrotnie ładowane w zależności od żywotności, którą gwarantuje producent akumulatora. Trzeba wiedzieć, że każde ogniwo ma określoną pojemność i po kilku cyklach rozładowania może stracić nawet kilkadziesiąt procent pojemności. Oznacza to, że akumulator nowy będzie wolniej ulegał rozładowaniu niż akumulator użytkowany od dłuższego czasu.