http://medactive.com.pl/leczenie-bolow-kregoslupa/ http://www.horyzontybezgranic.pl/schodolazy-kroczace.php

Ból łokcia to najczęstszy objaw łokcia tenisisty oraz łokcia golfisty. Mogłoby się wydawać, że schorzenie to dotyczy tylko i wyłącznie sportowców, którzy podczas uprawiania sportu przeciążają staw nadgarstkowy i łokciowy. Jednakże takie myślenie jest błędne. Łokieć tenisisty i łokieć golfisty dotyka wiele osób z innych grup zawodowych. Przyczyną dolegliwości może być długotrwałe pisanie na klawiaturze, robótki ręczne czy noszenie ciężkich przedmiotów.

Niezwykle ważne jest, aby zgłosić się z tym problemem do lekarza i podjąć rehabilitację. Rehabilitacja łokcia tenisisty i łokcia golfisty polega na terapii manualnej, która przynosi oczekiwane efekty, ponieważ działa przeciwbólowo oraz stymuluje procesy regeneracyjne w uszkodzonych tkankach. Zatem zaleca się masaże poprzeczne oraz ćwiczenia rozciągające. Stopniowo można wprowadzać ćwiczenia, dzięki którym dolegliwości zaczną mijać. Rezultaty mogą przynieść także zabiegi fizjoterapeutyczne z wykorzystaniem lasera i ultradźwięków.

Wskazana również jest diatermia i jonoforeza. W przypadku łokcia tenisisty ulgę w bólu mogą przynieść ciepłe lub zimne okłady. Ponadto podczas rehabilitacji schorzenia należy pamiętać, aby unikać lub ograniczyć czynności powodujące obciążenie i wywołujące ból. Należy zmienić nawyki ruchowe, a w przypadku, gdy dolegliwość doskwiera sportowcom, należy zmienić technikę gry. Można także stosować opaski i stabilizatory.

Przy łokciu tenisisty warto na jakiś czas unieruchomić staw łokciowy.